WŁAŚCIWE NAWADNIANIE

18. 01. 01

Nawadnianie organizmu

kieliszki

 
Korzystając  z okazji, życzę wszystkim szczęśliwego nowego roku! Przede wszystkim zdrowia, odkrycia przyczyn złego samopoczucia i ich rozwiązania. Spełnienia marzeń i dotrzymania postanowień noworocznych!
 
 
 
Mam nadzieję, że każdy sylwestrowy bal był udany i "umiarkowany", bo właśnie do umiaru, a raczej jego braku odnosi się ten wpis. 
 
 
 
   
 
WŁAŚCIWE NAWADNIANIE
 
Nie jest nowością, że nawadnianie organizmu to podstawa prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów. Firmy sprzedające wodę mineralną uświadamiają o piciu 1,5l wody dziennie przy każdej okazji. Ostatnio modne są też reklamy środków nawadniających po biegunkach czy zakrapianych imprezach. 
 
 
Jednakże istotne jest to, jaką tę wodę pić. Czy warto kupować elektrolity, cudowne środki na kaca?
 
Jak właściwie nawodnić organizm?
 
1. Przyjmijmy, że powinniśmy pić 1,5l wody dziennie (właściwie jest to 30 ml/kg wagi ciała) - i tego się trzymajmy. 
 
2. Spożywamy ją 0,5 godziny przed i 2 godziny po jedzeniu - nigdy w trakcie jedzenia, rozpuszcza to soki i enzymy trawienne, co powoduje ich osłabienie. 
 
3. Woda powinna mieć odpowiedni skład mineralny. Zerkając na skład elektrolitów, najważniejszym ich składnikiem jest sód (chem. Na). Więc najprostszym i najtańszym sposobem uzdatnienia wody jest dodanie do niej soli! Sól taka nie może być oczyszczona i jodowana, więc zwykła biała się nie nadaje. Polecana jest np. sól himalajska lub Kłodawska do przetworów (szczypta na szklankę).
Istnieją również inne środki, zawierające inne cenne składniki - np. sproszkowany coralowiec, ale jest zdecydowanie droższy.
 
4. Kolejną sprzyjającą cechą wody, jest jej pH alkaiczne. Woda lekko zasadowa wspomaga procesy naprawcze, odkwasza organizm i ogólnie jest uznawana za dużo zdrowszą. 
 
 
 
Nie są to zalecenia tylko do stanów chorobowych lub leczenia efektów udanej imprezy. Właściwe nawadnianie powinno mam towarzyszyć każdego dnia dla poprawy zdrowia i samopoczucia. 
 
 
 
Wróć na górę strony

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.