Zakwaszony organizm - przyczyny, objawy, leczenie

Drukuj

Zakwaszenie organizmu

 

Kwasica rozpoznaje się (zgodnie z rozumieniem akademickiej medycyny), gdy krew osiągnie poziom pH poniżej 7,2. Skład mineralny krwi i jej stopień kwasowości podlegają wielu systemom regulacji. Dlatego niełatwo jest doprowadzić do stanu, w którym zakwaszenie będzie widoczne we krwi. Organizm radzi sobie na wiele sposobów. W razie potrzeby buforuje on krew na przykład zasadowym wapniem, który z rozpaczy uwalnia z kości (bóle stawów, początki osteoporozy, problemów z zębami) – stąd też stałe pH badanej krwi.

 

Ukryte zakwaszenie

To stan tak zwanej utajonej kwasicy. Organizm jeszcze radzi sobie z chwilową nadwyżką kwasów, jego zapasy i możliwości kompensacyjne powoli zaczynają się wyczerpywać. W tym stadium charakterystyczne jest złe samopoczucie mimo braku obiektywnych oznak choroby. Pacjenci są nieustanie zmęczeni, cierpią na zaparcia i skarżą się na problemy żołądkowe.

 

Skąd się biorą kwasy 


-Konsumpcja mięsa – kwas moczowy
-Słodycze, słodkie napoje ,produkty z białej mąki, wysoka konsumpcja tłuszczów – kwas octowy
-Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – kwas acetylosalicytowy
-Kawa i herbata – tanina
-Fizyczne przemęczenie – kwas mlekowy
-Stres , przygnębienie , złość – kwas chlorowodorowy
-Napoje gazowane-kwas węglowy
-Coca Cola – kwas fosforowy i węglowy
-Wino – kwas winny i siarkowy

-Sery – kwas azotowy

         

 

Objawy zakwaszenia

Jeśli budzimy się rano ze złym samopoczuciem, jeśli ciągle jesteśmy niewyspani, życie od rana wydaje się nam dość ponure, jeśli miewamy nieokreślone bóle głowy, czasem jakieś skłonności do apatii to jest to dowód przekwaszenia organizmu. To tylko fragment objawów, dlatego warto jest sprawdzić czy nasz organizm nie jest zakwaszony.

Przykłady zakwaszenia organów:


1. Napięcia mięśniowe
Przekwaszenie prowadzi do skurczy mięśni w obrębie ramion i karku, do ostrej  lumbago do skurczy w nogach.

2. Drażliwość psychiczna
 Stany przekwaszenia w mózgu prowadzą do agresywnego zachowania, działania  z przemocą, osłabienie koncentracji i trudności z nauką, migreny i zaburzenia snu.

3. Krążenie wieńcowe
Przekwaszenie krwi skutkuje nadciśnieniom tętniczym, zaburzeniami rytmu  serca, problemami krążenia, zawałem serca, żylakami lub arteriosklerozę (zwężenie naczyń krwionośnych). 

4. Obszar żołądkowo - jelitowych
Typowym objawami są zgaga , odbijanie i uczucie pełności po bujnym posiłku.
Stan przekwaszenia prowadzi do biegunek, zaparć i zgrzybienia jelita grubego.

5. Skóra
 Kwasy wydalane są także przez skórę (trzecia nerka)
Skutkiem są egzema, świerzbiączka ogniskowa , łuszczyca, trądzik, alergie  skórne, nietolerancja skórna, zakażenia grzybem i zaburzenia odkładania barwnika.

6. Kości i stawy

Przekwaszenie może prowadzić do osteoporozy ( zrzeszotnienie kości),  problemów związanych z krążkami międzykręgowymi i stawami, przewlekłe  zapalenia ścięgien , uszkodzenie chrząstki i artrozy.

W przypadku zakwaszenia organizmu kwaśny staje się również mocz, dlatego najpopularniejszym sposobem badania kwasowości organizmu jest "sikanie" na papierki lakmusowe (do kupienia w każdej aptece), a później porównywanie wyniku ze skalą kolorów. Kwaśny mocz ma swoje zalety – przy pH poniżej 5 hamuje rozwój wszystkich bakterii w układzie moczowym.

To przede wszystkim dostarczanie do organizmu sodu, potasu, magnezu i wapnia sprawia, że powstają zasady. I wszystkie warzywa mają te pierwiastki w różnym stężeniu.

Natomiast skorupki kurzych jaj mają ich ogromne ilości! Ważne – to muszą być jaja pochodzące od kur z domowego chowu – bez paszy. Jak je przygotować? Po ugotowaniu jajek zbieramy skorupki i gotujemy je jeszcze przez 10 minut. Następnie wyjmujemy, suszymy i mielimy na drobny pył w młynku do kawy. Wystarczy dodawać tego proszku na czubku noża do codziennego obiadu, a uchronimy organizm przed niedoborem mikroelementów oraz wieloma chorobami. Głównie przez dostarczanie łatwo przyswajalnego wapnia, który organizm pobiera z kości aby zrobić zasady do neutralizacji kwasów. W formie suplementu można kupić sprszkowane skorupki jaj

 

Drożdże, pleśniawki i kandydoza

W naszym ciele miliony różnych bakterii, które o ile są w towarzystwie innych –pomagają nam. Ale jeśli na skutek np. terapii antybiotykami, bakterie zostaną zabite – pozostaje jedna z nich, która normalnie zasiedla końcowy odcinek przewodu pokarmowego. Nazywa się Candida albicans i gdy nasz układ odpornościowy działa dobrze, jest niegroźna i pomaga trawić cukier, bo jest rodzajem drożdży. Jeśli Candida się rozrośnie (bo inne organizmy wyginą) – wówczas staje się niszczycielem i wrogiem organizmu. Dodatkowo, jest tak sprytna, że może być jednocześnie i grzybem i bakterią dlatego tak trudno jej się pozbyć.

Drożdże do rozwoju potrzebują ciepła, wilgoci i cukru. Lubią środowisko zakwaszone i cukry proste.

Wapń z magnezem to:

Przyjmowanie samego wapnia powoduje zaparcia! Aby wapń był prawidłowo wchłaniany, musi być przyjmowany łącznie z magnezem i witaminą D.

Dlaczego powinniśmy przyjmować preparaty wapnia, a nie na przykład mleka?

Niezależne badania wykazały ponad wszelką wątpliwość, że wapń po pasteryzacji mleka zmienia swoją strukturę, stając się bardzo słabo przyswajalny. Pasteryzowane mleko nie dość, że po procesie pasteryzacji posiada znikomą ilość przyswajalnego wapnia, to dodatkowo zakwasza organizm, który zmuszony jest wtedy do zabierania posiadanego wapnia do odkwaszania takiego mleka. Spożywanie mleka i jego produktów zmniejsza więc nasze zasoby wapnia w kościach i szczękach, powodując osteoporozę oraz wypadanie zębów.

Na marginesie.  

Kupienie i łykanie samego wapnia nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów zdrowotnych, dla tego ze braki wapnia nie są jedynym czynnikiem, a poza tym różne suplementy wapnia są różnie przyswajane przez organizm i nawet mogą być dla niego toksyczne.

 

Pod uwagę należy wciąż trudności, jakie napotyka twój organizm, który musi dodatkowo pozbyć się 90% tego nieprzyswajalnego (często toksycznego) wapnia, obciążając tym nerki i doprowadzając do powstania kamieni.

 

 

ŻYJ MNIEJ SŁODKO, MŁODY CZŁOWIEKU. INACZEJ SŁODKĄ MŁODOŚĆ ZAMIENISZ W KWAŚNĄ STAROŚĆ.

Do najbardziej alkalizujących należą (pH 9.0 do 8.1) należą: ananas, arbuzy, boćwina, cytryny, endywia (pokarbowana sałata), gruszki słodkie, kiwi, limonki, mango, marakuja, melony, morele suszone, papaja, pieprz cayenne, pietruszka, rodzynki, rzeżucha, soki warzywne świeże niesłodzone, suszone figi, suszone daktyle, szparagi, winogrona bezpestkowe, winogrona pestkowe słodkie, wodorosty morskie.  Oto ich wykaz.

Do alkalizujących należą także pH (8-6): agrest, awokado, banany (dojrzałe), brokuły, brzoskwinie , buraki, czosnek, daktyle świeże, dynia, fasola szparagowa zielona świeża, figi świeże, grejfruty, groszek zielony słodki świeży, gruszki mało słodkie, jabłka, jagody, jarmuż, kabaczki, kalarepa, kapusta, kiełki lucerny, kukurydza słodka świeża, maliny, marchew, morele, nektarynki, ocet winny, pasternak, pędy bambusa, pomarańcze, pomidory słodkie, porzeczki, rzepa, sałata, sałata lodowa, seler, szpinak, truskawki, ziemniaki w mundurkach, zioła (świeże, zielone). Jest zatem w czym wybierać.

W powyższych produktach nie ma mięsa, pieczywa, makaronów, kasz. W skrócie rzecz ujmując, kwasotwórcze jest białko mięsne, pieczywo szczególnie białe, cukier oraz pszenne makarony. Ich udział w naszej diecie jest objętościowo duży, a nawet podstawowy. Odkwaszając organizm MUSISZ udział tych produktów zredukować, a nawet wyeliminować. Oto ich lista

 Zasadowe +    Kwasowe -

Warzywa      

Dojrzały zielony groszek                      

+0,5       

Marchewka surowa                  

+9,5    

Szparagi

+1,1

Cytryna  

+9,9

Karczochy

+1,3 

Czerwony  burak (świeży)

+11.3 

Żywokost

+1.5 

Szczaw zwyczajny 

+11.5 

Kapusta głowiasta (zielona)z marca

+2.0

Szpinak  

+13.1 

Sałata

+2.2 

Czosnek 

+13.2 

Cebula

+3.0 

Seler 

+13.3 

Kalafior

+3.1 

Pomidory 

+13.6 

Rzodkiew japońska z wiosny

+3.1 

Liście kapusty (świeże) 

+14.1 

Brukiew

+3.1 

Cykoria endywia(świeża) 

+14.5 

Kapusta pekińska 

+3.3 

Avokado 

+15.6 

Kapusta głowiasta(zielona) z grudnia

+4.0 

Rzodkiew 

+16.7 

Kapusta włoska 

+4.5 

Pieprz kajeński 

+18.8 

Roszponka warzywna

+4.8

Skrzyp polny 

+21.7 

Groch (świeży)

+5.1 

Mniszek 

+22.7 

Kalarepa

+5.1 

Kiełki soi 

+29.5 

Cukinia

+5.7 

Wykiełkowane nasiona rzodkiewki 

+28.4 

Czerwona kapusta

+6.3 

Wykiełkowane nasiona szałwii hiszp. 

+28.5 

Łodyga rabarbaru

+6.3 

Lucerna siewna 

+29.3 

Chan pospolity

+6.8 

Ogórek (świeży) 

+31.5 

Por(cebulka)

+7.2 

 Młode trawy pszeniczne 

+33.8 

Rukiew wodna

+7.7 

Szpinak(z marca)

+8.0 

Rzepa

+8.0 

Limonka

+8.2 

Szczypiorek

+8.3 

 

 

Świeże ziarna i strąki BIO

Brązowy                                             

-12.5  

Tofu                                               

+3.2    

Pszenica

-10.1

Fasola półksiężycowata(Lima)

+12.0

Gryka zwyczajna

-0.5

Soja warzywna(świeża)

+12.0

Proso

-0.5

Soja granulowana (gotowana)

+12.8

Soczewica

+0.6

Orzeszki sojowe

+26.5

Mąka sojowa

+2.5

Lecytyna sojowa

+38.0

 

Tłuszcze( tłoczone na zimno)

Olej ze słonecznika                             

-6.7  

Olej z ogórecznika lekarskiego    

+3.2    

Masło klarowane                 

-1.6

Olej z nasion lnu

+3.5

Mleko kokosowe

-1.5

Olej  z pierwiosnka

+4.1

Olej z oliwek

+1.0

Kwasy tłuszczowe pochodzenia morskiego 

+4.7

Rośliny okopowe

Ziemniaki                                              

+2.0

  

Mleko i przetwory mleczne 

Ser  żółty                                           

-18.1   

Mleko homogenizowane                   

-1.0    

Twaróg

-17.3

Maślanka

+1.3

 Śmietana

-3.9

   

 Tłuszcze

Margaryna                                        

-7.6   

Masło                                                    

-3.9   

 Olej kukurydziany

-12.8 

 Cukry

Sztuczne  słodziki                              

-26.5 

Fruktoza                                              

-9.5  

Biały cukier (rafinowany)

-17.6

Brązowy cukier(demerara)

-9.5

Cukier buraczany

-15.1

Laktoza

-9.4

Melasa

-14.6

Syrop jęczmienny

-9.3

Cukier trzcinowy surowy(sucanat)

-9.6

Brązowy syrop ryżowy

-8.7


Przyprawy

Ocet                                                

-39.4 

Majonez                                              

-12.5 

Sos sojowy

-36.2

Keczup

-12.4

Musztarda

-19.2

Napoje

Alkohole wysokoprocentowe                

-28.6 do

-38.7

Kawa                                               

-25.1 

Sok owocowy (słodzony białym cukrem)

-33.4

Wino

-9.5

Czarna herbata

-27.1

Sok owocowy(naturalny)

-8.7

Piwo

-26.8

 

Jolanta Presch
Salon Zdrowia i Urody "AGMA"
Lubaczów, ul. Unii Lubelskiej 55

www.salonagma.pl

www.facebook.pl/salonagma

Zanim zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie informacji tu zawartych.

Strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej i pozwala personalizować ustawienia do Państwa oczekiwań.

Zamykając to okno (kliknięcie "Wyrażam zgodę") i dalsze korzystanie z serwisu oznacza Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas i naszych partnerów oraz zapis na Twoim urządzeniu niektórych informacji np. plików cookies służących między innymi do logowania. Klikając "Wyrażam zgodę", zgadzasz się z naszym regulaminem. Możesz też odmówić zgody, usunąć wszelkie dane lub ograniczyć jej zakres, w tym celu prosimy o jedno z następujących: a)usunięcie konta b)kontakt w celu usunięcia danych c)nieodwiedzanie naszej witryny.

Kliknij "Regulamin" by przeczytać jakie informacje są przez nas przetwarzane, zapoznać się z pełnym regulaminem i polityką prywatności.