Zmienne zapotrzebowanie na witaminy i minerały.

Drukuj

Kiedy w szczególny sposób musimy zwrócić uwagę na suplementacje??

 
Osoby żywiące się w sposób prawidłowy, które znają i stoują zasady zdrowego żywienia, uprawiają sport mają zazwyczaj prawidłowy lub bliski odpowiedniemu poziom mikroelementów w organizmie.
Problem się pojawia, gdy nie mamy dostępu do świeżych warzyw bez pestycydów i innych szkodliwych składników. Żywienie "supermarketowe" jest uboższe o wartości odżywcze, dlatego czasami nawet przy zachowaniu zdrowej diety pojawiają się niedobory.
 
Kolejnym aspektem są osoby, które wymagają suplementacji ze względu na swój styl życia lub sytuacje w której się znajdują.
 
1. KOBIETY W CIĄŻY I KARMIĄCE PIERSIĄ - Podczas ciąży zwiększa się zapotrzebwanie na wszystkie składniki odżyczne, dlatego wprowadzenie zdrowej diety, bogatej w "zdrowe-bio" produkty jest niezbędne! Jednak, nawet odpowiednie żywienie nie zapewni odpowiedniej dawki KWASU FOLIOWEGO (witamina B12). Witamina ta jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu nerwowego u dziecka. Układ nerwowy to bardzo złożyny stetem naszego organizmu, który odpowiada za większość funkcji życiowych! Pozwala rejestrować i odbierać zdażenia, odbiera bodźce z narządów wewnętrznych, odpowiada za utrzymanie homeostazy i funkcjonowanie wszystkich zmysłów! Zatem bardzo ważne jest dostarczanie kwasu foliowego w pierwszych tygodniach ciąży, jak i kilka tygodni przed planowaną ciążą. 
Ważną kwestią jest jeszcze fakt, jaki suplement wybrać. 
Zgodnie z "Rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących", prawie co druga kobieta ma problem z przyswajalnością witamin z gr. B!. 
Oznacza to, że zażywanie kwasu foliowego, który najczęscięj kupujemy nie pomaga, a może nawet zaszkodzić! 
Kobiety w ciąży powinny przyjmować kwas foliowy METYLOWANY - jest to forma dobrze wchłanialna.
 
PS. Dziwnym jest to, że publikacja wydana przez PTG, nie informuje lekarzy, jakie zalecenia mają przekazywać swoim pacjentkom!. 
 
 
2. OSOBY NARAŻONE NA STRES - Wzmożony stres zwiększa zapotrzebowanie na Witaminy z gr. B i Wit. C. Jeżeli naszym nawykiem "antystresowym" są słone przekąski, powinniśmy jeść dużo owoców, warzyw bogatych w potas, aby zrównoważyć działanie sodu. Z minerałów ważnymi są: magnez, selen, cynk, mangan.
 
3. PALACZE - Palenie papierosów sprzyja powstawianiu wolnych rodników, które mogą uszkadzać komórki. Aby przeciwdziałać emu procesowi, potrzebujemy dużo witaminy C i innych przeciwutleniaczy.
 
4. WEGETARIANIE - Rozsądnie ułożony jadłospis, może dostarczać wszystkich niezbędnych składników, ale należałoby spożywać wielkie ilości niektórych produktów. Osoby niejedzące produktów odzwierzęcych, narażone są na niedobowy witamin z gr.B, wapnia, witaminy D, żelaza, cynku i jodu.
 
5. OSOBY STALE PRZYJMUJĄCE LEKI - Niekótre leki np. przeciwdepresyjne, antykoncepcyjne, na serce zwiększają zapotrzebowanie organizmu na składniki odzywcze.
 
6. OSOBY STARSZE - Ze względu na wiek, zmienia się też dieta, czasami drastycznie, więc mogą powstać spore niedobory. W tym okresie należy zwrócić szczególną uwagę na braki witamin i minerałów. 
 
ZAPRASZAM NA ANALIZĘ SKŁADU CIAŁA ORAZ NIEDOBORÓW WITAMIN I MINERAŁÓW.
 
metylowany kwas foliowy

Zanim zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie informacji tu zawartych.

Strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej i pozwala personalizować ustawienia do Państwa oczekiwań.

Zamykając to okno (kliknięcie "Wyrażam zgodę") i dalsze korzystanie z serwisu oznacza Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas i naszych partnerów oraz zapis na Twoim urządzeniu niektórych informacji np. plików cookies służących między innymi do logowania. Klikając "Wyrażam zgodę", zgadzasz się z naszym regulaminem. Możesz też odmówić zgody, usunąć wszelkie dane lub ograniczyć jej zakres, w tym celu prosimy o jedno z następujących: a)usunięcie konta b)kontakt w celu usunięcia danych c)nieodwiedzanie naszej witryny.

Kliknij "Regulamin" by przeczytać jakie informacje są przez nas przetwarzane, zapoznać się z pełnym regulaminem i polityką prywatności.